Okos ötletek és tanácsok kismamáknak

Okos és hasznos tanácsok, érdekességek kezdő és gyakorlott kismamáknak.

Karácsony pocaklakóval

 

 

Végre eljött az utolsó kettesben eltöltött karácsony is. Decembert írunk, a pocaklakó már úton van, de még egyelőre jól érzi magát odabenn. Jó ott neki, hisz lágyan ringatózik a magzatvízben, biztonságban van. Ott még igazi béke honol.

Idekinn azonban folyik a lázas készülődés. Mi lesz az ünnepi menü, ki mit fog sütni, főzni, milyen díszek kerüljenek a fára, kik jönnek vendégségbe, ti hová vagytok meghívva.

 

Jól gondoljátok át az ünnep előtti heteket, hiszen most nagyon sok múlik azon, hogy Te, mint kismama hogyan érzed magad, milyen a közérzeted, vannak-e hangulatingadozásaid, van-e hányingered, cukros lettél-e a várandósságod alatt, munkából rohansz haza készülődni vagy már otthon vagy, stb.

 

Ha elfogadsz néhány tanácsot és ötletet az utolsó kettesben töltött Szentestével kapcsolatban, nagyon sok kellemetlenségtől megkímélheted magad.

 

Talán kezdjük a készülődésnél. Mint már említettem, nem mindegy milyen idős a várandósságod, és mennyire visel ez meg téged. Ha van a családban olyan személy, aki felajánlja neked a segítségét, fogadd el, mert utólag még hálás leszel érte. Tudod nem könnyű (szinte lehetetlen) a karácsony előtti nagytakarítást, a nagybevásárlást, ajándék utáni rohangálást összeegyeztetni a pocaklakó igényeivel, és a Te igényeiddel. Merthogy azok bizony vannak.

A terhességed elején jelentősen nő a pihenés utáni vágyad, amit a hormonok tombolása okoz.

Aztán lehet, hogy éppen a „hisztirohamos” időszakodat éled, és semmi sem jó úgy, ahogy van, mindenbe belekötsz és mindenkivel kiabálsz. Nem baj, majd elmúlik! Ilyenkor hiába is jönne a segítség, mert úgyis elhajtanád melegebb tájakra.

Lehetnek éppen hányós időszakaid is, amikor erőd sincs semmihez, mert nem marad meg benned semmi. És csak az a kérdés foglalkoztat, hogy „Mitől fejlődik a baba, ha mindent kihányok és csak fogyok?” Ne aggódj, a baba nő a kellő ütemben, csak téged viselnek meg a dolgok, de magzatod ettől függetlenül jól van!

Lehet, hogy most éled legjobb hónapjaidat (igen, a 2. trimeszter ilyen!), és úgy érzed, a világot is képes lennél megváltani egyedül. De azért csak lassan a testtel! Egy kis segítség ekkor is jól jöhet, nehogy a nagy világmegváltásban megerőltesd magad!

És végül, de nem utolsósorban lehet, hogy éppen hatalmas pocakkal indulsz neki a készülődésnek, ami egy nem állapotos nő esetében is igen nagy kihívást jelent, nemhogy még egy görögdinnyével a pocakon! Képzeld el magad, amint létrán egyensúlyozva  suvickolod az ablakot, ahol jön rád a hideg. Aztán pár óra múlva sopánkodsz, hogy felesleges volt, mert máris maszatos lett a párától. A hajolgatásról meg nem is beszélve! (Tudod, a kanapé alóli porszívózásról, padlófényesítésről van szó).

 

És még akkor nem beszéltem arról, hogy bizony a pocaklakónak is vannak igényei! Hogy mik ezek? Ha úgy érzed, hulla fáradt vagy, és le kell dőlnöd, akkor tedd azt, mert a baba ezt igényli. Ha úgy érzed, hogy majd’ kirúgja az oldaladat Pocaklakó, akkor is érdemes megálljt parancsolni, és legalább pár percre lefeküdni. Ha éppen megkívánsz valamit, nos ezt is – ésszerű határokon belül – ki kell elégíteni.

 

De lássuk csak a segítőtársakat! Ha szerencsés vagy, közeledben lakik valamelyik nagyszülőjelölt. Általában maguk szokták felajánlani a segítséget, de ha ez nem történne meg, Te is nyugodtan megkérheted őket, hogy segítsenek be valamivel, ami nem túl nagy teher nekik. Pl. süssenek 2 rúd bejglivel többet, vagy főzzenek nagyobb fazékban levest, stb.  A barátnőid közül biztosan van olyan, aki szívesen besegít a takarításba, és így garantáltan hamarabb végeztek a lakással. Sőt, a hangulat is garantált. Hisz a barátnőknek mindig van mit mesélniük egymásnak, vagy van egy-egy jópofa történet, amit szívesen megosztanátok egymással. És ha közben a kezetek is jár, hamar túl lesztek a lakás nehéz pontjain.

De elhívhatod segítségnek a nővéredet/húgodat/sógornődet is. Biztosan szívesen segítenek a takarításban.

 

A hálaadó vacsora összeállítása

Nyílván a Te családodnak és a párod családjának is meg voltak a maga szertartásai a karácsonyt illetően. Egyiknél pulyka volt a vacsora, édesség gyanánt nagyi receptje szerinti bejglivel, a másiknál halászlé, sült hal körettel, megspékelve mákos gubával.

Persze lehet, hogy már nektek is van kialakult szokásrendetek, de az is lehet, hogy valami újat akartok, ami csak a TI családotoké. Hiszen hamarosan itt a kis lurkó, akinek szüksége van a szertartásokra (nem csak lefekvés előtt).

A pároddal közösen beszéljétek meg, hogy mi legyen a karácsonyi menü, mikor legyen feldíszítve a fa, mikor mentek a nagyszülőkhöz, és ők mikor jönnek.

Ha megvan a karácsonyi menü, érdemes összeírni a nagybevásárlói listát, hogy ki ne maradjon belőle valami.

A vacsora elkészítésénél – mint már említettem – nyugodtan igénybe lehet venni a segítséget. Hisz nem olyan egyszerű egész nap a konyhában állni (bedagad a lábad, fáj a derekad, mosogatónak ütődik a hasad, stb.), aztán este hullafáradtan, ételszagúan állni a fa alatt nem egy leányálom.

Ez a TE napod is! Kérj segítséget, és az utolsó nap már csak magaddal törődj. Tündökölj szenteste, mint a csillagok! A férjed/párod hálás lesz érte!

 

 

A karácsonyfa díszítése

Ez az utolsó alkalom, hogy bátran felaggasd a féltve őrzött üvegdíszeidet a fára! Egy darabig ugyanis elfelejtheted őket! És helyette marad a műanyag, meg a papír. Pár év múlva kiegészülve némi pattogatott-kukorica füzérrel és festett hungarocell labdacsokkal. Félre ne érts! Akkor Neked Azok lesznek az Igazi díszek! És a legnagyobb bldogságot az fogja jelenteni Neked, amikor gyermeked saját kezével készített díszeit együtt aggatjátok fel a fára, és látod a kis lurkón a boldogságot, hogy az ő dísze is ott ragyog a fán.

 

Nagybevásárlás

Ha kész a lista, nyugodtan rábízhatod a párodra. Jobb ha hozzászokik a vásárláshoz, mert a szülés után Ő lesz az, aki a DM-be meg a gyógyszertárba rohangál neknek majd’ minden nap valami apróság miatt!

De ha közelben laknak a nagyszülők, velük is össze lehet fogni bevásárlás terén.

Te akkor teszed a legjobban, ha csak a lista összeírásával foglalkozol (mit, hol, kb. mennyiért). Ugyanis nem túl bölcs dolog az ünnepi kavalkádban bevásárló központokban órákat eltölteni. Márcsak azért sem, mert hiába van klíma, ha az egyfolytában a benti levegőt keringeti. Magyarán, több ezer ember bacilusait vegyíti össze, és keringeti arra, amerre Te éppen jársz! A terhesség alatt sajnos csökken az immunitás, tehát hamarabb elkapunk ilyen-olyan bacit, vírust. Ezért a legfontosabb a megelőzés (vitaminok, sok gyümölcs, szabadban séta naponta a D-vitamin hasznosulása miatt)!

Most itt nem térnék ki az új őrületről (H1N1 a neve). De ez ellen is úgy tudsz a leghatékonyabban védekezni, ha nem mész tömegbe.

 

Vendégségben

Ha hosszú autóútra indultok, és már látszik a pocak, szerezz be egy jó övleszorítót, ha eddig még nem tetted volna meg. Így nemcsak kényelmesebb az utazás, de biztonságosabb is.

A terhesség előrehaladtával egyre kényelmetlenebb a magas sarkú cipő. Ezért inkább valami kényelmesebbe búj bele. És sajnos a lábad mérete is változhat, pontosabban nőhet! A teher másként oszlik el, és a láb egy kicsit „szétcsúszik”. Az enyém például 38-ról 40-re nőtt! Igaz, szülés után visszaalakul, és újra hordhatod kedvenc cipellőidet, a terhességed alatt azonban inkább a kényelem és a stabil tartás legyen a fő szempont.

 

Vendégek jönnek

Ha már tudni lehet, hogy mi van készülődőben (fiú avagy leány), biztosan kaptok a gyerkőcnek szánt ajándékokat. Elsősorban a nagyszülők hajlamosak bevásárolni. Ha előre megbeszélitek az ajándékozást, akár kérhetitek is, hogy mi az, amire még szükségetek lenne, és ezekből kedvükre válogathatnak az ajándékozók. Így elkerülhetitek azt, hogy felesleges lim-lommal legyen tele a lakás (sok-sok-sok kisméretű rugi, sapka, játék, cumi, stb.), viszont jelentősen csökkenhet a kiadásotok, ha valóban hasznos dolgokat visznek ajándékba.

Mikor jöjjenek a vendégek? Ez egy jó kérdés. Ha úgy érzed, nem bírsz összeállítani egy egész menüsort (miért is bírnál), akkor nyugodtan hívd meg őket uzsonnára. Azt pár szendviccsel is megoldhatod, esetleg hidegtállal. Kevésbé megerőltető, mint egész nap állni a tűzhely mellett. És a vendégek is biztosan megértőek lesznek.

 

 

Hát egyenlőre ennyi jutott az eszembe. Remélem sikerült okos tanácsokkal szolgálnom.

Boldog babavárást és kellemes Karácsonyt:                                                                                                             Vicacicamama



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 22
Tegnapi: 37
Heti: 210
Havi: 497
Össz.: 219 904

Látogatottság növelés
Oldal: Karácsony Pocaklakóval
Okos ötletek és tanácsok kismamáknak - © 2008 - 2024 - okoskismama.hupont.hu

A Hupont.hu weboldal szerkesztő segítségével készült. Itt Önnek is lehetséges a weboldal készítés.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »